Välkommen till Sveriges Radios forum för teknisk support!
Här svarar vi på frågor om våra appar och webbtjänster vardagar kl 09-17.
Du kan även hjälpa oss att göra Sveriges Radios webbplats och våra appar bättre genom att rapportera in problem och komma med förbättringsförslag!
Lyssnarservice svarar på frågor om Sveriges Radios innehåll:
08-784 84 84
lyssnarservice@sverigesradio.se
Svar på vanliga frågor om innehållet
På Sveriges Radio vill vi ha högt i tak och en välkomnande stämning. Därför har vi kommentarsregler som alla måste följa. Här är de tre viktigaste:
- Vi tillåter inte hatiska kommentarer
- Vi kan komma att ta bort kommentarer som är off topic (inte håller sig till ämnet - vilket i detta forum är support på Sveriges Radios webbtjänster)
- Vi tillåter inte namnpubliceringar som bryter mot våra egna publicistiska beslut
Sveriges Radios kommentarsregler
Tack för att du hör av dig och meddelar att timerfunktionen inte fungerar som den ska! Just på natten är funktionen extra viktig, så jag förstår verkligen att du vill få ordning på detta.
Vi har i den senaste versionen av appen upplevt problem med timerfunktionen, men i kommande version ska felet vara åtgärdat. Det ska dock gå att åtgärda detta på egen hand, innan den nya versionen landat i din telefon.
Testa gärna följande: Gå till Systeminställningarna (inställningarna för telefonen) -> Appar -> Sveriges Radio Play-> Aviseringar.
Se till att Visa aviseringar (huvudreglaget) är valt, gå sedan in i Aviseringskategorier och se även till så att Sovtimer och notisen för Spelare också är aktiverade.
Testa gärna timern efter att du aktiverat aviseringarna (om de inte allaredan var rätt inställda) och se om det fungerar bättre nu, återkom om så inte är fallet.
Det vara bara ett reglage som inte var aktiverat och nu funkar det!
Tack igen!
/Maria i Umeå
Trevlig helg i Umeå!
När du lyssnar på en kanal eller på ett avsnitt, så finns det en liten spelare nertill i appen. Tryck på den, så fälls en större version av spelaren upp, där du bland annat hittar timern!