Harvrekärnor glutenfria?

Är era havrekärnor gjorda på ”rent” havre eller är det kontaminerade av gluten?

Kommentarer

  • Hej Hilda,

    Tack för din fråga!

    Våra havrekärnor kan tyvärr innehålla spår av gluten från andra spannmål på grund av kontamination under odling och vid skörd. Eftersom vi inte säljer dem som glutenfria så har vi tyvärr inga analyssvar på vilka halter gluten som de kan innehålla.

    Vänligen,
    Louise
Inlägget är stängt för ytterligare kommentarer.