Till senaste kommentaren

Data i SharkWeb saknas i vattenstatus

Ser att det saknas övervakningsstationer i vattenstatus, var exempelvis inne i Askrikefjärden och tittade och i föregående cykel klassade vi följande stationer för Askrikefjärden: ASKRIKEFJÄRDEN,HALVKAKSSUNDET,KOVIKSUDDE,S77 O ÄLVVIKSGRUND. Nu ligger endast S77 inne i Vattenstauts av dessa (inkl tre andra stationer). Gick till Sharkweb och hittade där all data från samtliga stationer, men de kommer alltså inte med i vattenstatus. Hur kommer det sig? Vi gärna ha tillgång till dessa data för att kunna göra en korrekt bedömning.
Cinthia Tiberi Ljungqvist

Kommentarer

  • Nu ser jag att klorofyll saknas i SharkWeb, varför har dessa tagits bort?
    Cinthia Tiberi Ljungqvist
  • Hej!
    Jag ska börja med att säga att vår expert på Vattenstatus har semester men vi gör ett försök att svara.
    Vi undrar vilken periods du jobbar med? S77 har data i SHARK mellan 2018-2023, den andra stationerna du nämner har data 2018-2021.
    Varför klorofyllet saknas har inte min kollega hittat orsak på, men han tittar vidare.

    Lena som är expert kommer tillbaka i mitten på augusti. Det som inte vi kan svara på lämnar vi till dess.



    Maud Hydrolog


  • Hej, så här ser det ut för mig i Vattenstatus, Och det är ju stationerna ASKRIKEFJÄRDEN,HALVKAKSSUNDET,KOVIKSUDDE som saknas för klorofyll.

    Jag förstår, det är en knepig tid med att jobba mitt i semestrarna :). Tyvärr kommer jag inte kunna arbeta så mycket mer med detta utan behöver bli mer eller mindre klar med hela klassningen senast v.30. Får se om jag kan göra en klassning vid senare tillfälle och komplettera med detta.
    Cinthia Tiberi Ljungqvist
  • Hej igen!
    Det har troligtvis att göra med spridningstillstånd. Läs denna artikel

    Du kan fråga shark@smhi.se om frågor.

    Vänliga hälsningar
    Maud Hydrolog
  • Hej,

    Jag är medveten om sekretessen, men innebär det då att jag inte ska räkna med klorofylldata från dessa? Sekretessen är så random, jag förstår inte på vilket sätt fyskemdata inte är inom sekretess men klorofyllproverna är det. Jag har ju data från dessa stationer för fyskem. Förstår att det inte ligger på er, men bara så jag vet att jag inte ska vänta på dessa utan jobba vidare?

    Cinthia Tiberi Ljungqvist
  • Hej
    Jag kan inte svara på det.
    Kolla med Shark@smhi.seoch se om du kan få svar.
    Nästa vecka kommer andra kollegor vara på plats. Jag kommer lämna din fråga till dem.

    MVH


    Maud Hydrolog

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.