RENHÅLLNING GATOR OCH PARKER

1. JAG UNDRAR HUR OFTA DET KOMMER NÅGON OCH PLOCKAR SKRÄP NU NÄR KOMMUNEN HAR PLOCKAT BORT PAPPERSKORGAR PÅ FLERA PLATSER?
2. ÄR DET RIMLIGT ATT DET BEHÖVS 2 BILAR OCH 4 MAN I ÖVER EN TIMME FÖR ATT TA LOSS EN PAPPERSKORG?
3. VARI LIGGER EKONOMIN / BESPARINGEN I OVANSTÅENDE ÅTGÄRD?

Carl-Gustav Ek

Kommentarer

  • Hej Carl - Gustav,

    Tack för att du kontaktat oss!

    Stadsmiljöavdelningen har besvarat din fråga enligt följande:
    1. De centrala delarna av Trelleborg har generellt högre plockningsintervaller, men för att säga den exakta plockningsintervallen behöver vi veta vilket område det gäller så kan vi svara mer exakt för dig. Om en papperskorg tas bort så är det av en anledning och oftast sätts en annan upp i närheten. Om du vill veta anledningen till varför någon papperskorg tagits bort får du gärna återkomma med vart den var placerad så ska vi besvara det.

    2 + 3: Detta låter som ett specifikt tillfälle så för att kunna besvara frågan behöver vi veta mer om händelsen. Meddela oss var och när detta skedde så ska vi undersöka saken och återkomma med svar till dig.

    Ha en fin dag!
    Therese Kommunvägledare

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.