Välkommen till Reumatikerförbundets kund- och supportforum! Ställ frågor, rapportera problem och hjälp oss med förslag och idéer!
Reumatikerförbundet arbetar för att människor som lever med reumatiska sjukdomar ska kunna leva ett bra och aktivt liv, och vi stöttar forskningen för att finna lösningen på reumatismens gåta.
Vem utreder om man har dercums?
Denna diagnos är ibland omdebatterad i vården , där en del läkare ibland ser det som en egen diagnos och andra gör det inte. Jag tycker att det bästa i första hand är att vända sig till sin allmänläkare på den vårdcentral man tillhör. Där kan man också höra sig för om det finns möjlighet med någon form av smärtutredning. Tidigare fanns det en vårdcentral i Huddinge (utanför Stockholm) som inriktade sig på smärtproblematik av olika slag, men jag har hört att denna verksamhet nu tyvärr nu är nedlagd.
Det går också att själv försöka söka via google för att se kliniker som sysslar med smärtutredningar (beroende på var man bor).
På Facebook kanske du kan få någon mer information Svenska Ödemförbundet eller Team Dercum.
Hoppas detta kan vara till hjälp för dig!
Hälsningar Maria Nylander, Reuma direkt
Webben: Reuma direkt