Till HOP-elever med avflytt 2025-06-30

Det här gäller dig som läser HOP och bor i en möblerad lägenhet som har kontraktslut 2025-06-30.

  • Du kan inte bo kvar i lägenheten efter 2025-06-30. Om du behöver bo kvar i Stockholm efter din ursprungliga boendetid måste du kontakta oss. 
  • Om bredband ingår i din hyra behöver du kontakta ComHem/Tele2 och avregistrera dig. Gäller även dig som bara har aktiverat grundutbud. Om du missar att göra detta kommer inte nästa hyresgäst kunna registrera sig vid kursstarten i höst.
  • Avsluta eventuella extratillägg på försäkring, eftersändning av post eller annat kopplat till lägenheten. 
  • Meddela eventuella brister i lägenheten via felanmälan på Mina Sidor eller felanmalan@mhsbostader.se
  • Du behöver inte boka besiktning av lägenheten.
  • Du behöver inte göra en uppsägning på lägenheten eftersom avtalet är tidsbestämt och avslutas automatiskt 2025-06-30. Har det däremot skett någon förändring i din studieplan (t.ex. om du bytt HOP) eller du har ett avsteg, så måste du höra av dig!
Så gör du med nycklarna på avflyttsdagen:

  1. Lås dörren.
  2. Lägg samtliga nycklar i zip-påse (finns även att hämta i vår reception) eller i en vanlig fryspåse och förslut. 
  3.  Lämna in nyckelpåsen i nyckelinkastet vid MHS Bostäders reception senast den 1 juli klockan 12:00. Nyckelinkastet är åtkomligt dygnet runt. 
    • Nycklarna får inte lämnas till nästa hyresgäst.
    • Meddela oss snarast om du tappat bort en nyckel. Ej återlämnade nycklar resulterar i ett låsbyte på den boendes bekostnad.
    • Nycklarna behöver inte lämnas personligen, men du som boende ansvarar för att de kommer in i tid. Kom ihåg att samla in eventuella extranycklar hos kollegor eller familjemedlemmar. 



Det här gör du i lägenheten innan du flyttar ut:
  1. Töm din kyl och frys på matvaror o.dyl. 
  2. Diska husgeråd inkl. stekpanna, porslin, bestick.
  3. Ställ gärna fram trasiga inventarier på köksbord eller bänk.
  4. Släng eller ta med dig sådant som inte hör till lägenheten (ex. böcker, pärmar, kemtvättsgalgar, flaskor, kryddburkar)
  5. Töm dina papperskorgar och släng soporna på avsedd plats.



Det här gör vi:
Med start den 1 juli kl. 12:00 städar vi din lägenhet med hjälp av städfirma. Det kommer bland annat att putsas fönster, skuras i badrum, kök och övriga ytor, samt bytas slitna inventarier.

Om du har några frågor kan du skriva i kommentarsfältet nedan alt. höra av dig till info@mhsbostader.se eller 08-528 086 00


Tack för din tid hos oss!
Sepide Chef Bostad

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.