Litteraturstöd för översatt skönlitteratur

Hej,
Kan ett förlag söka litteraturstöd för översatt skönlitteratur eller gäller det bara utgivning av svenska verk?
Marlizia Cortez

Kommentarer

  • Hej,

    Översättningsstödet gäller enbart för svensk litteratur översatta till andra språk. Och det är bara förlag som kan söka bidrag hos oss.

    Vänligen
    Kulturrådet
  • Hej,
    Min fråga gäller STÖD TILL PLANERAD UTGIVNING av skönlitteratur i Sverige. Gäller stödet även utgivning av översatt litteratur?

    Med vänlig hälsning
    Marlizia Cortez
    Maromar AB
    Marlizia Cortez
  • Hej,

    Ja, det gäller även för översatt litteratur. Inom Planerad utgivning av litteratur kan man söka både för svenska utgivningar och översatt litteratur. Det gäller dock för ett projekt som omfattar flera böcker som hänger ihop tematiskt eller på annat vis. Vi beviljar inte bidrag för enskilda titlar. Information om det hittar du under Stöd till planerad utgivning av litteratur - Kulturrådet, Punkt 2. För vad kan du få bidrag?

    Vänligen
    Kulturrådet

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.