Till senaste kommentaren

Varför smakar kycklingen konstigt på den senaste tiden?

Jag har köpt en packet med kyckling ben 8 tror jag och när jag öppnade paketen den luktade så himla dåligt, jag har lagt bikarbonat, ättika och kryddor att marinera bort lukten och smaken men det har inte funkat. Kycklingen var bra datum vis ingen konstig färg bara lukt och smak var dåliga. Fick kasta den för att den var o ärbar. Men varför är det så? Detta har pågått med alla sorters kött på sistone
Nancy

Kommentarer

  • Hej!
    Tack för att du hör av dig. Det var ju tråkigt att höra och vi beklagar att innehållet i förpackningen inte motsvarade dina förväntningar. För att kunna hjälpa dig vidare och även informera vår kvalitetsansvarig, behöver vi lite mera info. Fint om du därför kan fylla i uppgifterna som går direkt till vår konsumentkontakt under den här länken.

    med vänliga hälsningar


    Anna
  • Hej 
    Äter mycket kyklingprodukter
    Men på senare tid måste jag sluta äta era färska produkter för att den gas ni använder förstör produkten så den är oätbar smaken sätter sig i köttet.Varför??
    Kortare datum och en god kyckling.

    Mvh Per
    Per
  • Hejsan Per!
    Jag tror din produkt blivit dålig för doften ska försvinna inom ngn minut efter att du öppnat förpackningen. Gasen i sig är inget komplicerat. På Kronfågel har vi lite olika gaser. Gasen är till för att minimera syre för att förhindra mikrobiologisk tillväxt och därmed gynna hållbarheten. Vi tillsätter koldioxid och eller kvävgas. Inget farligt men därför man ska vädra nyöppnade tråg ca en minut innan man bedömer kvalitet på det däri.  
    Lästips. Läs om modifierad atmosfär. https://sv.wikipedia.org/wiki/F%C3%B6rpackningsgas

    Så jag tror att du ska höra av dig med en reklamation på din produkt.  
    vänligen,
    Anna

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.