Blommande åker/fältkant 2026
Vet man något om det kommer vara några begränsningar i areal för blommande åker/fältkant 2026 eller man kommer fortsatt kunna ha hur mycket som helst? Kommer det ske något med ersättningsnivåerna?
Följ inlägget
2
följare
Det har inte föreslagits någon ändring kring ersättningsnivå till 2026. Däremot finns det ett förslag som begränsar hur mycket av marken man kommer kunna ansöka om ersättningen Blommande åker och fältkant på.
Jordbruksverket har på uppdrag av regeringen tagit fram ett förslag på en begränsning av miljöersättningen Blommande åker och fältkant.
Enligt förslaget kommer man från och med 2026 bara att kunna söka ersättning för blommande åker och fältkant på en viss andel av sin åkermark.
Om förslaget beslutas kommer man att kunna söka ersättningen för upp till 10 hektar, och därutöver för 20 procent av den areal åkermark som överstiger 10 hektar.
Exempel
• Du som har 10 hektar åkermark kan söka på hela din areal.
• Du som har 50 hektar åkermark kan söka på 18 hektar (10 hektar + 20 procent av 40 hektar).
• Du som har 100 hektar åkermark kan söka på 28 hektar (10 hektar + 20 procent av 90 hektar).
Förslaget är inte beslutat ännu. Ett beslut från regeringen kommer troligtvis i november.
Svaret kommer från process- och regelenheten