Välkommen till Gysinge Byggnadsvård frågor och svar! Här kan du söka efter tidigare frågor och svar eller ställa nya frågor om våra produkter.
För rådgivning gällande färgsättning, din renovering eller liknande hänvisar vi till kunnig personal våra butiker. För frågor gällande andra varumärken, hänvisar vi till tillverkaren.
Vill du komma i kontakt med oss av andra anledningar? Maila gysinge@gysinge.com eller ring oss på 0291-211 00, vardagar 09:00-12:00.
Hos Gysinge Byggnadsvård hittar du material och inredning som gör att det känns som hemma. Vi erbjuder ett brett sortiment av noga utvalda varor för byggnadsvård, inredning och design. Färg, linoljesåpa, beslag, belysning, möbler, inredningsdetaljer, trädgård, textil och mycket annat.
Tidstypiska detaljer för ditt hem från 1700-talet och framåt.
Vi har även massor av "gör det själv" tips och recept på vår hemsida och i våra artiklar.
Välkommen hem! På riktigt.
Det finns de som menar att en Easy Up eller Non-wowen tapet kan bli för stel och orörlig i ett gammalt hus pga av att den delvis innehåller polyesterfibrer och är tjockare än en vanlig papperstapet. Sedan finns det andra som vittnar om att de själva gjort det och att det går utmärkt.
Med det sagt, så går det att tapetsera med Easy Up tapet på en pappspänd vägg men man ska vara medveten om att det är lite vanskligt och att risk finns att den spricker.
Du använder det klister tapetleverantörer rekommenderar till tapeten. Men eftersom en pappspänd vägg snabbt hänger sig vid tillförande av fukt, som du säkert har erfarenhet av från er pappspänning, rekommenderar vi att du gör som med en papperstapet. Det vill säga - du stryker klister på baksidan av våden och inte väggen. Jag skulle också ta en våd i taget och lägga någon mm överlappning eftersom risken är stor att tapeten dras isär något när pappen torkar igen.
När du skriver att vi ska ta en våd i taget, menar du då att vi bara tar tapetklistret på en våd, sätter upp den och sen tar tapetklistret på nästa, eller?
Ja, det var min rekommendation eftersom det blir svårare att tapetsera ju fuktigare pappen blir. Men det går säkert att göra på flera sätt, ni får prova er fram till vad som funkar bäst.