Till senaste kommentaren

Fungerar såpan som rengöring av marmorbänkar i kök?

Undrar om er såpa är lämplig som rengöring till exempel i sprayflaskan när man har köksbänkar av marmor.

Kommentarer

  • Hej Ina,

    Marmorbänkar kan vara av olika kvalitet men sammantaget är att de alla är porösa stenar och känsliga för olika sorters syror, t.ex. vin, citron, vinäger osv. Dessa syror fräter och lämnar fläckar.

    Linoljesåpan är ett utmärkt rengöringsmedel för just marmorbänkar då den, utöver sitt högre PH-värde, är naturligt skonsam och innehåller höga fetthalter (från linfröoljan som utvunnits vid kallpressning) som i sig lämnar en skyddande yta.

    Du kan med fördel använda även den flytande såpan direkt på marmorn om du fuktat ytan före. Arbeta in såpan direkt med en mjuk trasa och torka bort eventuellt överflöd med en torr duk/trasa.
    Amelie
Inlägget är stängt för ytterligare kommentarer.