Gluten i Havre Krisp Strawberry?

På innehållsförteckningen för Havre Krisp Strawberry står bara havremjöl. Inget "kan innehålla spår av gluten". Innebär detta att produkten är att betrakta som glutenfri? 

Havre är naturligt fritt från gluten. Det finns dock glutenfri havregryn som är av sk. ren havre. Det innebär att den genom hela processen, från det att havren växte på åkern till färdig produkt, inte har kommit i kontakta med annat spannmål.

Havre Krisp Strawberry är inte en glutenfri produkt. Den innehåller havremjöl, vilket inte är av ren havre, men också en liten del kornmaltsextrakt. I ingredienslistan står därför Havre och Korn i fet stil.

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.