Radera olämpliga inlägg?

Hejsan!

Håller på och se om detta är något som är intressant för oss (jag gillar verkligen idén) men är orolig för eventuell spam eller övriga olämpliga inlägg som kan dyka upp när man öppnar upp sin sida på detta allmänheten.

Vänliga hälsningar,

Henrik 10 månader sedan , Anmäl

Anmälningsfunktionen används om inlägget bryter mot reglerna i Kundos policy.

Ange anledning till anmälan:

Ange din e-postadress för att rösta på denna fråga

Kundo har markerat att frågan är besvarad. Du kan fortfarande lämna kommentarer och rösta.
  • Hej Henrik!

    Det är en vanlig och relevant fråga du ställer. Grundtanken med Kundo är ju att dialogen med kunder ska var just publik. Det ger en ökad trovärdighet bland kunderna och ger också er en tydlig möjlighet att visa att ni är engagerade och hur ni resonerar i olika frågor. Det finns också en annan tydlig fördel: Det är bättre att samla dialogen där man trots allt har överblicken, hellre än att den spretar i olika forum där man kanske missar den helt.

    Självklart ska dock inte olämpliga eller helt felaktiga inlägg kunna förekomma. Vi hanterar detta på flera olika sätt:
    * Alla inlägg hanteras utifrån vår policy för innehåll: http://kundo.se/policy-for-innehall
    * Varje inlägg eller kommentar kan anmälas av en användare. När en anmälan sker görs en manuell granskning av oss, ofta inom ett par timmar. Inlägg som bryter mot vår policy för innehåll tas omedelbart bort.
    * Vi har skydd mot spam inbyggt och arbetar löpande med att förbättra detta. Hela sajten kontrolleras flera gånger dagligen mot spam.

    När det gäller anmälan av inlägg och automatisk borttagning så tittar vi på flera angreppssätt för att dölja inlägg tills dess att de granskats. Det är en avvägning mellan transparens och snabbhet från vår sida.

    Hoppas det svarar på dina funderingar. Du får gärna kommentera här eller maila info@kundo.se med dina frågor.

    Björn (från Kundo) 10 månader sedan , Anmäl

    Anmälningsfunktionen används om inlägget bryter mot reglerna i Kundos policy.

    Ange anledning till anmälan:

  • Hej igen Henrik!

    Jag hoppas du fick din fråga besvarad, annars är det bara att höra av dig här nedan!

    Björn (från Kundo) 9 månader, 3 veckor sedan , Anmäl

    Anmälningsfunktionen används om inlägget bryter mot reglerna i Kundos policy.

    Ange anledning till anmälan:

Kommentera