Förslag
Se fler inlägg i samma kategori
Stöd för multitasking
Vad sägs om stöd för multitasking i appen, vill gärna enkelt kunna hoppa mellan DN+ och safari eller mail på morgonen.
Rösta
5 röster
Dagens Nyheter har markerat att förslaget är genomfört.
Du kan fortfarande lämna kommentarer och rösta.
Det går alldeles utmärkt att enkelt hoppa mellan olika applikationer så som mail, safari och DN+. Det går precis lika bra att lyssna på musik samtidigt som du läser DN+
Absolut, eftersom iPod-appen stödjer multitasking så kan den ligga i bakgrunden, men jag menar att DN+-appen skulle stödja det fullt ut också, exempelvis: – ladda ner i bakgrunden så att jag slipper ha appen uppe för att ladda ner (scenario: jag sitter på mobilt bredband eller motsvarande och har långsam nedladdning, jag sätter därför igång nedladdningen och går sedan till safari för att läsa lite webbnyheter tills tidningen är nedladdad, i dagsläget pausar nedladdningen när jag lämnar appen) – fast switching, det här är i praktiken inget större problem eftersom appen laddar så snabbt och kommer ihåg var jag var, men omedelbar programväxling motsvarande det du får om du växlar till safari eller mail hade också varit välkommet. Det skulle altså innebära att jag omedelbart tas till den sidajag var på när jag byter till DN-appen, i dagsläget tar det ett par sekunder. Som sagt, i praktiken inget stort problem.
Hej Jens, tack för dina synpunkter.
Nedladdning i bakgrunden är en prioriterad kommande funktion.
Snabbare växling till DN+ är jättebra feedback, tack!
Jag skulle gärna se att det automatiskt laddar hem nya nummer när de släpps i backgrunder. Då kan nya nummet redan vara laddat när man tar med sig paddan på morgonen.
Håller med om att bakgrundsladdning vore bra, automatiskt också.
Dito dito, det borde verkligen prioriteras.
Automatisk laddning av enstaka artiklar som tex ny times är en förutsättning för att denna ska slå.